Get Adobe Flash player

Jiří Janků bloguje 1: Costa Concordia

Zdroj: http://commons.wikimedia.org/wiki/User:RvongherTématem posledních několika dnů je zcela neoddiskutovatelně tragédie lodi Costa Concordia u břehů ostrova Giglio. Věřím, že se mnohým z nás vryla do paměti, přeci jenom sledovat havárii velkého výletního parníku takřka “online“ bylo možné asi vůbec poprvé.Při pohledu na obrázky potápějící se lodi, která prosvětluje okolní tmu stovkami ve vodě se odrážejících světel, si nelze nevybavit záběry z Cameronova katastrofického Titanicu.

 

A zdá se mi, že jsou oblasti, ve kterých jsme se od oné osudové havárie v roce 1912 moc nepolepšili.Nevěřícně kroutím hlavou, když si u zpráv o havárii a jejích okolnostech uvědomím, jaká maličkost k ní vedla. Přitom na počátku byl, jak zatím vyplývá ze zpráv, pouze nevinný nápad zamávat starému kamarádovi na břehu ze záoceánského parníku. Mnoho mrtvých a škoda minimálně 450 mil. €, to jsou hrozné výsledky jednoho lidského omylu. Mimochodem, je poměrně šokující, že kapitán s lodí může takovým způsobem uhnout z naplánované trasy, aniž by na to přišla z vedení společnosti nějaká adekvátní reakce.

 

Když jsem pak druhý den četl článek, který popisoval zmatečné podávání informací pasažérům po nehodě a chaotickou evakuaci Concordie, uvažoval jsem znovu nad paralelou s Titanicem a říkal jsem si, že měla posádka i výletníci měli opravdu štěstí, že k proražení boku došlo u břehu a v místech, kde mělká voda zabránila úplnému potopení lodi. Stát se podobná situace dál v hlubší vodě nebo na otevřeném moři, pak by se nám možná ještě nepříjemněji připomenula ona katastrofa nepotopitelné lodi, od které letos v dubnu uplyne už celých 100 let.

 

Ale ze všech chyb, i cizích, se člověk alespoň učí, takže co bychom si měli z havárie Costa Concordia odnést my? Myslím, že hlavně zkušenost, že i jedno špatné rozhodnutí nebo malá chyba můžou mít velmi nepříjemné následky. A toto především je třeba mít na paměti, kdykoli se chystáme něco “risknout”. Takže příště raději přemýšlejme dvakrát, odložme psaní sms kolegovi na doma a věujme se řízení.