Směrnice, která nařizuje rodičům, aby svému adoptovanému dítěti sdělili pravdu o jeho skutečném původu ještě před nástupem do první třídy? Opravdu jsme povinni jim něco takového sdělovat v jejich útlém věku? Je to opravdu ta správná informace, kterou dítě zatížit před počátky jeho osamostatňování ve formě školní docházky? Zavzpomínejme na naše předškolní léta, málokomu se v hlavě udrží více vzpomínek, než jen ty nejsilnější - povedená rodinná odpoledne, štědré dny, hrádky ve školce a bezstarostní rodiče.

 

Ano, předškolní věk má to nádherné kouzlo, které spočívá v absenci existenčních otázek a dalších problémů spojených s životem dospělých, a moc se mi nezamlouvá představa, že bych byl nějakou regulí donucen tento přirozený stav tak brzy narušovat. Navíc pravděpodobně poprvé ve svém životě v té chvíli uvidí ratolest své rodiče nervózní, nejisté a v rozpacích. (Mně, jakožto rodiči, při představě takové situace přebíhá mráz po zádech a opravdu hluboce smekám a obdivuji rodiče, kteří by něco takového dokázali svému dítku říci, aniž by u toho vypadali „rozhozeně“.)

 

Tím samozřejmě nechci naznačit, že jsem proti oznámení tohoto druhu informace v předškolním věku, je to věc velice individuální... a naštěstí, nutno podotknout, kdo jiný zná své dítě lépe než jeho rodič, a to mě právě zlobí, protože plošná regulace u něčeho tak delikátního je naprostý nonsens.

 

Trochu mě navíc zaujala jedna věta v článku, a to: “Předškolák to přijme, protože má své rodiče, kteří se o něj starají. Nezajímá ho jiný člověk, který žije daleko. Naopak puberťák by utajení důležité zprávy mohl rodičům vytýkat.”  Takže to tedy děláme kvůli dětem a jejich zranitelné psychice, nebo kvůli alibi, aby nám později nemohly nic vyčítat?

 

Ať už to dopadne jakkoli, nelíbila by se mi budoucnost, ve které bych byl zákonem nucen dětem ve 4 letech oznamovat, že jim dárky k Vánocům kupuji a balím já, protože Ježíšek neexistuje. Rovněž doufám, že nedospějeme do doby, kdy budou děti v posledním ročníku školek ze zákona rafinovanými způsoby zkoušeny, zdali už jim bylo rodiči obšírně vysvětleno, kterak je to ve skutečnosti se sexuálním životem.