Get Adobe Flash player

Jiří Janků bloguje 2: Média & zpravodajství včera a dnes

Minulý týden jsem si našel chvíli času a zhlédnul Československý filmový týdeník z roku 1962. Krom úsměvu na rtech, pramenícím ze skladby propagandistických reportáží, mě ovšem přivedl také k zamyšlení.

 

Zpravodajství nás tehdy informovalo striktně v dobrém. Existovaly zprávy pozitivní nebo žádné. Nebylo přepadení, vražd, krádeží ani lidských tragédií. Rudé právo a filmové týdeníky zahrnovaly národ informacemi o nových žacích strojích, novátorských výrobních postupech, úspěších národních podniků a údernících, kteří plní plán na 120%. Naštěstí jsme se za těch 50 let  posunuli dál a současná média si skladbu článků a reportáží určují sama, respektive vybírají témata, o které je mezi lidmi zájem, a tím se dostávám k tomu, nad čím jsem se pozastavil.

 

Současná náplň zpravodajství je naprostým opakem oněch socialistických týdeníků plných úspěchů a pokroku. Události a informace se staly pro média zbožím a nejcennějším artiklem jsou nyní zprávy negativní. Není to snad nějaká zlovůle redaktorů a vydavatelů, ale jednoduše je o takové zprávy v naší společnosti největší zájem. Lépe se tak bohužel prodávají titulní strany plné skandálů, životních tragédií a černých prognóz, než deník lákající čtenáře na článek o novém objevu českých vědců nebo o dokončené stavbě sportoviště pro veřejnost. Dostali jsme se tudíž do situace, kdy nám média, v zájmu atraktivnosti obsahu, dobré zprávy takříkajíc upírají.

 

Když tedy ráno zase budeme usedat ke kávě a otevírat noviny nebo zapínat televizi, je třeba mít na paměti, že nás neobklopují pouze nehody, aféry a neštěstí, ale také osobní úspěchy, radosti a další pozitivní zprávy.

 

Takže vám přeji, aby se v tomto roce častěji stávalo, že rozevřeme noviny, jejichž obsah nám na rtech vykouzlí úsměv namísto úšklebku.