Get Adobe Flash player

Jiří Janků bloguje 3: Tak se nám blíží přímá volba...

Pravděpodobně během tohoto roku se Česká republika připojí k zemím, které zavedly přímou volbu hlavy státu. Nechci zde ani tak polemizovat, jestli je to dobře nebo špatně,  jako spíše nahlas pouvažovat nad tím, co z toho pro nás, pro občany, plyne. Jedna věc je jistá, prezident, nehledě na své pravomoci, je osoba, která stát reprezentuje a lidé v zahraničí si zemi spojují především s jeho jménem, namísto jmen předsedů vlád a ministrů. Volbu prezidenta tak nelze brát na lehkou váhu a volbě kandidáta by měl předcházet pečlivý a promyšlený výběr.

 

Kdekdo už se tak na volby připravuje a  první opatrné návrhy k nám prosakují skrze média. Mějme na paměti, že nepřímá volba tu doposud byla především proto, že se naši zástupci v Poslanecké sněmovně a Senátu obávali vhodnosti naší volby. Ať se nám to líbí nebo ne, poslanci a senátoři znali kandidáty mnohem lépe, měli je lidově řečeno „přečtené“, a mohli s dostatečnou kompetencí zvolit vhodnou osobnost podle nejlepšího vědomí a svědomí. Já bych se přimlouval za to, abychom se pokusili si vybrat především takové kandidáty, kteří mají názory dlouhodobě konzistentní.

 

Pozor bychom si naopak měli dát na populisty a oportunisty, kteří se v poslední době na politické scéně vyloupli takzvaně z ničeho. Prezident, jakožto silná osobnost, by samozřejmě měl brát ohledy na postoj veřejnosti, ale zároveň držet názorový směr a ideu, se kterou byl zvolen do úřadu. Protože k čemu by nám byla hlava státu, která jenom sleduje průzkumy veřejného mínění a podle nich mění kabáty, jak se jí to zrovna hodí.

 

Ať tak nebo tak, případná přímá volba hlavy státu v roce 2013 bude dozajista zajímavá, napínavá a jak z hloubi duše doufám, také přínosná.