Get Adobe Flash player

Jiří Janků bloguje 6: Sníh a nepořádek

Tak tu máme konečně zimu, jak má být. Stačilo pár únorových dní a Praha se ocitla poprvé v této sezoně pod sněhem. Společně s extrémními mrazy, co v posledních týdnech sužovaly naši vlast, tak tedy zažíváme zimu, o které by se dalo říct, že „je jako za našich babiček“.

 

Se sněhem ale zároveň přichází každoroční problém. Zanedlouho bude zatím ještě bílá pokrývka plná nedopalků, obalů, lahví, plechovek a psích exkrementů. Spousty lidí, kteří běžně používají odpadkové koše a uklízí například po svých mazlíčcích, se nechají zlákat vidinou odhozeného/odloženého nechtěného předmětu, který bude neviditelně pohlcen sněhem. To je navíc umocněno nemožností úklidových firem zasněžený nepořádek vysbírat. Je to jedna z věcí, která mě nesmírně zlobí, a to z toho důvodu, že se jedná o prachobyčejnou lidskou lenost, neboť třeba zrovna u nás na osmičce máme v ulicích  dostatečnou hustotu odpadkových košů na to, aby zasněžené trávníky a parky nemusely fungovat jako skládka.

 

Navíc to není pouze otázka lenosti, ale i hlouposti, každý přeci musí vědět, že sníh na jaře sleze z trávníků a křovisek pryč a všem obyvatelům, včetně „pohazovačů“ a „nechávačů“, se tak naskytne neutěšený pohled na všechny ty „špačky“, výkaly a další „nádhery“, které celou zimu hibernovaly ve sněhu, aby mohly na jaře začít vypadat nepěkně a zapáchat.

 

Možná že dělám „z komára velblouda“, když se tu nad tím tak rozepisuji, vždyť mnohé existence si s pohazováním nedopalků a jiných drobností nedělají hlavu a nepořádek na ulicích vytváří celoročně, ale mě skutečně mrzí hlavně fakt, že když napadne sníh, tak se takto začnou chovat i někteří jinak zcela normální jedinci.

 

Ale skončím optimisticky. Třeba to nakonec tento rok bude vypadat jinak a zpod tajícího sněhu bude na jaře vykukovat akorát zelenající se tráva.