Get Adobe Flash player

Jiří Janků bloguje 7: Zeleň a topoly

Tento týden jsem si všimnul, že na facebookové stránce sídliště Invalidovna vyvolalo velký rozruch nedávné kácení topolů mezi domy a v přilehlém parku. Předně bych chtěl říci, že jsem velmi vděčný za obyvatele, kteří nechodí s klapkami na očích, všímají si svého okolí a hlavně jim není lhostejný osud městské zeleně, jakožto ostrůvků pro život. Také absolutně chápu znepokojení člověka, který sleduje, jak mu postupně před očima mizí stromy pod kterými vyrůstal, hltal stránky dobré knížky nebo třeba učil první krůčky svého potomka.

 

Chtěl bych připomenout, že šetrný přístup k životnímu prostředí je jednou z našich priorit a pokud už je zeleň nějakým způsobem odstraňována nebo kácena, nejde o žádný momentální rozmar Městské části, ale o konceptuální krok, v jehož výsledku bude zlepšena kvalita života místních obyvatel a ve většině případů později i sama zeleň (např. rekonstrukce Kaizlových sadů).

 

Pokácené stromy, které na Invalidovně horkou krev vyvolaly, již byly ve špatném zdravotním stavu, který potvrdil také dendrologický posudek. Pokud si k tomu přičteme jejich relativní krátkověkost a křehké dřevo, kterým jsou tvořené,  měli jsme zaděláno na pořádné problémy a mnozí z vás určitě v poslední době zaregistrovali několik neštěstí, jejichž viníkem byl právě strom, a to v některých případech i zcela zdravý. Pokud tedy jde o zdraví lidí a obzvláště dětí, které pod stromy rády pobíhají, bylo by zachování topolů na místě neobhajitelným riskem. Tráva po stromech ale nezůstane beze stínu  nadlouho, protože již na letošní jaro je naplánována výsadba nových a pečlivě vybraných stromů, které se budou k prostředí města hodit lépe.

 

Závěrem bych chtěl apeloval na naše obyvatele, aby v případě, že se jim něco s jejich okolím (v tomto případě s mizením zeleně) nezdá v pořádku, prvně kontaktovali příslušný radniční odbor (http://praha8.cz/(vved2lq2wls5yj45ca3meb45)/default.aspx?ido=16&sh=223720571), kde dostanou promptní a věcné vysvětlení, aniž by bylo nutno bouřit vody třeba hysterií nebo nadávkami.