Get Adobe Flash player

Jiří Janků: Slovo starosty Duben 2013

Vážení spoluobčané,

mám takový pocit, že se s hloupými nápady v poslední době roztrhl pytel. Jedním z nejaktuálnějších je návrh levicových senátorů na zavírání obchodů o svátcích. Argument, že lidé by se v těchto dnech místo nakupování měli navštěvovat a chodit na procházky, představuje typický produkt sociálního inženýrství. Doufám jen, že senátoři budou důslední a v druhém kroku návštěvy známých a toulání se v parku přímo nařídí. Samozřejmě rovněž s rizikem pořádné pokuty. Skutečně se děsím toho, kam až mohou někteří zákonodárci při své úporné snaze, řízené heslem „jen my nejlépe víme, co je pro vás dobré“, zajít.  

 

Další, daleko nebezpečnější výrok přišel vzápětí. Jeden skoroministr to v návalu emocí z třídního boje prozradil. Živnostníci jsou zkrátka paraziti. S podobnou rétorikou přišel v minulém století jeden pán s knírkem. Za parazity měl například Židy, intelektuály, spisovatele nebo demokraty. Jak to dopadlo, není třeba připomínat.

 

Jako starosta osmého obvodu za ODS vím velmi dobře, co podnikatelé pro město a jeho obyvatele znamenají. Představme si, jak by dnes bez nejrůznějších krámků a hospůdek vypadal například Karlín. Mrtvá čtvrť asi jako týden po povodních, i když bez bahna. I proto se letos radnice rozhodla ve svých nebytových prostorách nezvyšovat nájem a firmám v těžké době vyjít vstříc.

 

Tak snad nám lepší náladu přinese loudající se jaro. Proto neváhejte, a zajděte třeba do Botanické zahrady či do Karlína na trhy.

 

Jiří Janků
starosta MČ Praha 8