Get Adobe Flash player

Libeňský zámek představil Jaroslava Svěceného a „Slavné housle čtyř století“

housleMěstská část Praha 8 uspořádala v sobotu 17.září 2011 Velký den houslí s podtitulem „Slavné housle čtyř století.“ Součástí jednodenní výstavy mistrovských houslí 18. až 21. století byla prohlídka vedená Jaroslavem Svěceným, kterého v zámecké kapli Libeňského zámku představil starosta Městské části Praha 8 Jiří Janků.

„Přivítat  jednoho z nejznámějších houslových virtuosů jakým je Jaroslav Svěcený je mi potěšením. Jeho přednáška o vzácných houslích, jistě bude velkým zážitkem pro mne i všechny zúčastněné,“ dodal Janků.

Kaple Libeňského zámku byla přeplněná lidmi a o komentář Jaroslava Svěceného byl nevídaný zájem. Na výstavě byly k vidění opravdu vzácné historické houslové artefakty. Italské housle Giuseppe Fioriniho z pozůstalosti po Antoniu Stradivarim, pražské housle Tomáše Ondřeje Hulinzkého z roku 1774, které byly objednány knížetem Rohanem na zámek Sychrov nebo i Eberleho housle, z houslařské dílny malostranského domu U tří housliček v 1. polovině 18. století. Opravdovou raritou byl exponát šestnáctinových housliček pro děti.

Vystavené exponáty zaznějí v jednotlivých skladbách na večerním koncertě, který se také koná v kapli Libeňského zámku. Na programu nechybějí staří mistři  jako je Vivaldi, Corelli, Tartini, Händel, Bach, Benda, Paganini, Gragnani, Piazzolla, Williams.

Výstava Velký den houslí a koncert je součástí koncertního cyklu Oktáva 2011, jehož jednotlivé koncerty budou probíhat až do listopadu. Nad akcí převzal záštitu houslový virtuos Jaroslav Svěcený.

housle

housle

housle